Úvodní stránka > Působnost a historie KVV

Působnost a historie KVV

Charakteristika kraje:

 

     Ústecký kraj leží na severozápadě České republiky podél státní hranice se Spolkovou republikou Německo. Na severovýchodě sousedí s Libereckým krajem, na západě s Karlovarským a z malé části i s krajem Plzeňským, na jihu se Středočeským krajem. Severní hranice kraje je i státní hranicí česko - německou, k ní po celé délce přiléhá spolková země Sazko.

     Podél hranic s Německem je oblast uzavřena pásmem Krušných hor, Labských pískovců a Lužických hor. Na jihovýchodě kraje se rozprostírají roviny, ze kterých vystupuje České středohoří. Konfigurace terénu je značně členitá. V údolí řeky Labe jsou polohy v nadmořské výšce do 200 m.n.m., naopak horská oblast kraje přesahuje 900 m.n.m.. Převážná část Ústeckého kraje náleží do povodí Labe, které je nejdůležitější vodní cestou v České republice a které umožňuje lodní přepravu mezi městy ležícími na Labi a Vltavě s městy v Německu a Hamburkem přístavem v Severním moři. Západní část kraje protínají řeky Ohře a Bílina. Děčínskem protéká řeka Ploučnice.


     Nejvýše položené místo je Klínovec s výškou 1 225 m n m.
    
     Nejníže položené místo je hladina Labe na st. hranici u Hřenska 115 m n. m.  

 Rozloha:  

5 335 km2 (6,8 % území ČR) 

 Počet obyvatel: 

826 380 (8 % obyvatelstva ČR) 

 Hustota osídlení: 

154 obyvatel / km2  

 Počet obcí (z toho měst): 

1 354 (46)  

 Sídlo krajských orgánů: 

Ústí nad Labem  

 Administrativní složení:  

16 samosprávných celků:  

Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Žatec

 

Nahoru