Pietní vzpomínka na válečného hrdinu generálporučíka Jaroslava Klemeše

snimek-222.jpg
  • 1.2.2022
  • Roman Kutílek

Generál Jaroslav Klemeš by se 31. ledna 2022 dožil 100 let a při této příležitosti se uskutečnil Vzpomínkový akt u jeho pamětní desky v Ústí nad Labem Brné. Válečného hrdinu, od roku 2011 čestného občana Ústí nad Labem, nezlomila válka ani perzekuce komunistického režimu.

snimek-222.jpg

Jaroslav Klemeš se narodil v Čadci na Slovensku a jeho život směřoval obchodním směrem. Ovšem přelom v jeho životě znamenala okupace Československa v roce 1939 a odešel do zahraničí, aby bojoval za osvobození. Přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii se nakonec dostal do Francie a vstoupil do čs. zahraniční armády. Účastnil se bojů proti wehrmachtu na západní frontě. Poté se dostal do Velké Británie. Prošel několika speciálními výcviky a byl zařazen do paraskupiny PLATINUM-PEWTER. Po dvou neúspěšných pokusech o vysazení (koncem roku 1944) se nakonec třetí vedený polskou osádkou povedl a parašutisté seskočili u Nasavrk a pomocí záchytných adres se napojili na odbojovou skupinu Rada tří, se kterou spolupracovali až do konce války.

Rozhodl se i nadále zůstat v armádě jako voják z povolání a službu konal u 2. pěšího pluku v Litoměřicích. Bohužel jeho rozvíjející kariéru ukončil únor 1948, kdy byl propuštěn z armády, zatčen a po dlouhé vyšetřovací vazbě odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody za údajné neoznámení trestného činu vojenské zrady. Prošel několika věznicemi i táborem nucených prací. Jaroslav Klemeš po propuštění působil v mnoha dělnických profesích. V Ústí nad Labem se usadil a založil zde rodinu. Po listopadu 1989 byl plně rehabilitován a v květnu 2010 jmenován do první generálské hodnosti a v roce 2016 mu byl propůjčen Řád Bílého lva. Zemřel 7. srpna 2017 v úctyhodných 95 letech.

Při příležitosti 100. výročí jeho narození byl přejmenován Park nad Kapličkou v Brné na Park generála Klemeše, o kterém rozhodlo loni zastupitelstvo města Ústí nad Labem. Zároveň byla odhalena 101. lavička veteránů s nápisem: „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat“.

img_6396.jpg

Vzpomínkovou akci inicioval spolek Veselá Brná, který se již dříve zasloužil o vznik pomníku generála Klemeše a jehož předsedou je Zdeněk Kymlička.

„Měl jsem to štěstí, že jsem generála Jaroslava Klemeše osobně znal a bylo mi velkou ctí, že mě počítal mezi své blízké. Jaroslav Klemeš, ale i další parašutisté, si nikdy nepřipouštěli, že by se vzdali. Pro svou vlast byli schopni obětovat cokoli. Nikdy proti své zemi neřekli křivého slova, i když byli v 50. letech perzekuováni.“ řekl ve svém projevu ředitel Vojenského historického ústavu a Klemešův přítel brigádní generál Aleš Knížek.

img_6351.jpg

Za statutární město Ústí nad Labem se zúčastnil primátor Petr Nedvědický, plukovník Vítězslav Křiček ředitel Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem, plukovník Róbert Dziak velitel 43. výsadkového pluku v Chrudimi, starosta města Chrudim František Pilný, váleční veteráni, zástupci obvodu Střekov a další osobnosti.

Fotogalerie