¤ insignie pěší roty AZ

ZNAK PĚŠÍ ROTY AZ

"Les pions sont l'âme d'un jeu d'échecs. Ils créent une attaque et une défense et leur victoire ou leur défaite dépend de leur bonne ou de leur mauvaise position."  (François-André Danican Philidor)

Pěšci jsou duší (šachové) hry. Oni vytvářejí útok i obranu a na jejich dobrém či špatném postavení závisí vítězství nebo prohra.

znak_az.jpg

Heraldický výklad a popis znaku                                

Na čtvercovém, červeně a bíle (stříbrně) koso děleném, na hranu postaveném štítě, v jehož bílé (stříbrné) polovině je položeno modré, třikrát vzhůru zvlněné břevno, na kterém jsou položeny tři bílé (stříbrné), třikrát vzhůru zvlněné nitě; je položen stříbrný (bílý) šachový pěšec v doleva (heraldicky doprava) hledící, kolčí přilbě, opatřené žlutou (zlatou) helmoví korunky a dvěma žlutými (zlatými) křídly.

Tinktury štítu odkazují na znak Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem, šachový pěšec symbolizuje důležitost každé figurky pro vítězství celku, zatímco přilba odkazuje na přilbu figurky (českého lva) ve znaku města Ústí nad Labem.

Tento znak byl schválen ředitelem Vojenského historického ústavu a heraldickou komisí Vojenského historického ústavu, čj. 4026/66/2004-1241 a nelze v něm provádět jakékoliv změny velikostí a poměru stran, grafických prvků ve znaku ani odstínů barev. Všechny změny musí být předem konzultovány a odsouhlaseny Vojenským historickým ústavem. Znak lze zvětšovat či zmenšovat poměrově pouze jako celek.

Znak má 3 mm černý technologický lem po obvodu určený k našití.

Vznik znaku pěší roty AZ

Na podzim roku 2000 se u 1. Výcvikové a mobilizační základny v Litoměřicích (1.VMZ), na základě Nařízení NGŠ AČR, začala vytvářet 1. pěší rota aktivních záloh dobrovolných (AZD), kterou tvořili vojáci v záloze, kteří měli zájem se účastnit dobrovolných vojenských cvičení.

Tato pěší rota si vytvořila znak, který obsahoval figurku šachového pěšce s číslovkou 1. V kruhovém znaku pak dále byl nápis: „QUI DESIDERAT PACEM, PRAEPARET BELLUM“. Šachový pěšec zde symbolizoval vojenského pěšáka, který stojí v bitvě v první řadě a ač je i na šachovnici považován za nejslabší figurku, může leckdy rozhodnout o vítězství celé hry (bitvy).

Od září 2003 bylo velením armády ČR rozhodnuto o vytvoření kanceláře dobrovolných záloh a koncem roku bylo rozhodnuto o vytvoření 14. strážních rot aktivních záloh u krajských vojenských velitelství. Do nově vznikající 151. strážní roty u KVV Ústí nad Labem přicházejí i příslušníci ze zrušené 1. pěší roty u 1.VMZ Litoměřice.

Již po prvním cvičení, v dubnu 2004, se začíná debatovat o možném „převzetí“ znaku zaniklé 1. pěší roty, pro nově vzniklou 151. strážní rotu. V červnu byl proto osloven vojenský historický ústav v Praze, a protože původní znak nesplňoval základní normy a požadavky (znak nesměl obsahovat žádné písmo, ani číslici a kruhový znak měly mít jednotky velikosti praporu), vytvořili heraldici VHÚ dvě varianty možné podoby.

Konečná podoba znaku byla upravena heraldiky VHÚ na základě připomínek a s přihlédnutím k již přijaté podobě znaku krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem.

Znak pěší roty AZ u KVV Ústí nad Labem, tak byl schválen ještě před koncem roku 2004 a pěší rota AZ byla jednou z prvních rot AZ, které byl znak přidělen. Navíc svým vzhledem a tvarem byl a je jedinečným a nezaměnitelným znakem v celé armádě ČR.

az_old.png

 

PRAPOR PĚŠÍ ROTY AZ

V roce 62. výročí ukončení II. světové války, tedy 11. května 2007, byl pěší rotě slavnostně předán čestný prapor.

Čestný prapor pěší rotě AZ předal hejtman ústeckého kraje při slavnostním nástupu pěší roty na Mírovém náměstí v krajském městě Ústí nad Labem.

Mezi pozvanými hosty státní správy a samosprávy ústeckého kraje, byli i vrcholní představitelé armády ČR, váleční veteráni i zástupci partnerských vojenských útvarů.

Heraldický výklad a popis praporu

Přední strana:

Na modrém podkladu je uprostřed položen znak aktivních záloh Ústí nad Labem (položen v trikolórovém čtverci položeném nakoso, na každé straně znaku AZ jsou položeny stylizované lipové ratolesti). V rozích praporu jsou umístěny zlaté rozkvetlé lipové listy. Na každé straně přední strany praporu je umístěn mezi rozkvetlými listy pruh trojúhelníkového trikolórového lemu.

Shora nápis: „KRAJSKÉ VOJENSKÉ VELITELSTVÍ ÚSTÍ NAD LABEM“
Zdola nápis: „ROTA AKTIVNÍCH ZÁLOH“

Zadní strana:

Na červeném podkladu je umístěn ve středu znak Ústeckého kraje (ten je stylisticky položen na dvou zkřížených mečích, kol znaku je věnec, protkán v dolní části trikolórou. V rozích praporu jsou umístěny zlaté rozkvetlé lipové listy. Na každé straně zadní strany praporu je umístěn mezi rozkvetlými listy pruh trikolórového trojúhelníkového lemu.

Zdola nápis: „ÚSTECKÝ KRAJ“

prapor.jpg

Prapor dekorován stuhy:

» Ústecký kraj
» Československá obec legionářská ČR
» Krajské sdružení rehabilitovaných
» Město Ústí nad Labem
» Město Děčín
» Město Litoměřice
» Město Most
» Město Roudnice nad Labem
dekret.jpg


» Obec Bechlín
» Duchovní služba AČR

ČESTNÝ NÁZEV PĚŠÍ ROTY AZ

Pěší rota "Generála Antonína Sochora"

V neděli 13. července 2014 v Duchcově u příležitosti 100. výročí narození této výrazné osobnosti čs. vojenského zahraničního odboje a poválečné výstavby čs. armády, udělil hejtman Ústeckého kraje pěší rotě AZ čestný název "Generála Antonína Sochora".

Pěší rota AZ u KVV Ústí nad Labem se tak stala první jednotkou aktivních záloh, které se dostalo té cti, obdržet čestný název, z rukou hejtmana kraje ČR a za přítomnosti syna Antonína Sochora plukovníka Ludvíka Sochora v.v. a dalších členů rodiny.

Pro rotu je to čest, ale především i závazek.

HESLO PĚŠÍ ROTY AZ

Heslem (motem) by mělo být vystiženo poslání či význam činnosti, mělo by být jasně a stručně definovatelným znakem jednotky. Pěší rota používá heslo:

"Qui desiderat pacem, praeparet bellum." (Flavius Vegetius Renatus) Nechť ten, kdo chce mír, chystá se na válku.